bylge-logo

  Bylge

  GOAT Açılımı - G.O.A.T Ne Demek?

  Sporda GOAT Ne Anlama Geliyor? G.O.A.T ingilizce Greatest Of All Time(Tüm Zamanların En İyisi) kelimelerinden oluşmuş akronim bir kelimedir. Genellikle spor

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?


  Sporda GOAT Ne Anlama Geliyor?

  G.O.A.T ingilizce Greatest Of All Time(Tüm Zamanların En İyisi) kelimelerinden oluşmuş akronim bir kelimedir. Genellikle spor dalları için kullanılıyor olsa bile herhangi bir kategoride bu branşın en iyisi olan kişiler içinde kullanılabilir. GOAT, kelimesinin kullanıldığı kişilerde herhangi bir nesnel değerlendirme mevcut değil, kelimenin kullanımı tamamen öznel yargılar üzerine inşa edilmiştir. Örneğin, futbolda siz Lionel Messi için G.O.A.T kelimesini kullanıyor olsanız bile , başka biri GOAT'ı Cristiano Ronaldo için kullanılabilir. GOAT, yaygın olarak spor dalları için kullanılsa da ancak kimi zaman farklı kategoriler içinde bu kelimenin kullanıldığına şahit oluruz . Kullanıldığı alanlar genellikle; Basketbol, futbol, boks, atletizm tenis, yüzme, snooker, golf, ve müzik.


  GOAT, küçük harflerle yazıldığı zaman ise yani İngilizce Goat veya goat şeklinde yazılırsa, Keçi anlamını ifade eder. Kimi zaman keçiden yola çıkarak insan bedeni üzerine keçi kafası koyarak GOAT resimlerde tasvir edilir. Bazı zaman, sosyal medyada sporcuların yanında görmüş olduğumuz keçi emojisi-🐐 kişinin bu spor dalı için gelmiş geçmiş en iyisi veya tüm zamanların en iyisi olduğunu gösterir.


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?


  GOAT kelimesinin bir kişi için kullanabilmesi için sadece olağan dışı yeteneklere sahip olması yetmiyor. Mükemmel yeteneklerinin yanı sıra birisi için bunu etiketi yapıştırabilmek için kesinlikle içinde bulunduğu dalda diğerlerinden yüksek başarı seviyesini yakalaması gerekiyor.


  GOAT Kelimesinin Tarihi

  İngilizce, günümüzde en fazla gelişen ve yeni kelimeleri bünyesine katan dil desek yanlış olmaz. Özellikle, dünyanın en fazla kullanıldığı dil olmasının yanı sıra dünyadaki bütün alanlarda kullanım alanı bulması bu dil şüphesiz dünyanın en canlı dillerinden biri haline getiriyor.


  İnternette, Goat kelimesi ilk olarak 1996 yılında Michael Jordan için kullanıldığı söylenir ancak bu kısmen doğrudur, basketbol için ilk defa bu kelime 1996 yılında kullanılmaya başlandı denmesi tam doğru tanımlamadır.


  Bu kelimenin spor tarihinde iki farklı kullanımı söz konusu olmuştur. 20.yüzyılın başlarında "Goat" olarak kullanılan kelime, toplu oynanan spor dallarında maçı kaybettiren veya takımı aşağıya çeken kişi için arga-alaycı şekilde Türkçede de kullandığımız biçimiyle "Günah Keçisi" anlamında kullanılmıştır.


  "GOAT" şeklinde büyük harflerle kullanımı ise ilk kez , 1964 yılında Muhammed Ali - Sonny Liston arasında yapılan boks maçından sonra Muhammed Ali için kullanıldı. Daha önce "Greatest of All Time - GOAT" şeklinde bir kullanım yoktu. Bu maçla birlikte İngilizce'ye eklenen bu kelime daha sonra buradan Türkçe'ye ve diğer dillere geçti. Muhammed Ali'yle o dönemlerde özdeşleşen bu kelime, Ali'nin eşi Lonnie Ali tarafından Greatest of All Time A.Ş(GOAT A.Ş) şirketi ile kelimenin ticari şekilde kullanılması için lisanslandı


  Aşağıdaki fotoğrafını eklemiş olduğu Muhammed Ali resmi bu kelimenin kullanıldığı maçtı.


  GOAT Kelimesinin En Çok Tartışıldığı Spor Dalı?

  Goat'ın yani tüm zamanların en iyisinin kim olduğu konusunun en fazla tartışıldığı spor dalı şüphesiz basketboldur. Özellikle, 1990 yıllarda Michael Jordan'ın basketbola arenasına çıkışı ile birlikte kendisinden sonra her gelen basketbolcu Jordan ile kıyaslandı. 2000'li yıllara kadar tartışmasız en iyi basketbolcunun Jordan olduğu konusunda bende dahil kimsede bir şüphe yoktu. Ancak, 2000'li yıllarda Kobe'nin gelişi ve 2010'lu yıllarda ise Lebron James'in basketbolu domine etmesini sonucunda bu tartışma artık günlük hayatımızın bir parçası oldu.


  Her jenerasyon kendi gözleri şahit olmuş bu oyuncuları tüm zamanların en iyisi demeyi daha uygun görüyor. Yıllar ilerledikçe basketboldaki bu tartışmaların için biraz daha oyuncu ekleniyor. Yukarıda da ifade ettiğim gibi spor dalları için kullanılan bu kelimenin kendin başına nesnel bir metriği olmadığı için söyleyen söylediğe ile kalıyor ve herkese göre bir GOAT ortaya çıkıyor.


  Son zamanlarda Amerikan medyası bunu görmüş olacak ki, bu kelimenin öznel olarak kullanılmasının doğru olmadığı kanaatine vardı. Bunun için ESPN, Goat'ın kim olduğunu belirlemek için en iyi yöntemini istatistikleri kullanmak olduğunu düşünüyor. Bunun için buraya linkini bıraktığım GOAT Index yöntemini ortaya attılar. İstatistik ne yana çekersen o yana gelen bir yönü olsa da en azından bir fikir vermesi açısından olumlu buluyorum. Ancak sanırım bu basketbol severler tarafından çok dikkati alınmadı dersem yalan olmaz.


  Futbol'da GOAT


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?


  Basketbol'da GOAT


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?


  Atletizm'de GOAT


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?


  Boks 'da GOAT


  GOAT_Açılımı_-_G.O.A.T_Ne_Demek?
  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023