bylge-logo

  Bylge

  Giannis Antetokounmpo ve Milwaukee Bucks Değerlendirme

  Giannis Antetokounmpo Bu makaleyi yazmak için Clippers maçını bekledim. Clippers maçı Giannis için önemliydi, çünkü geçen sene doğudaki şampiyonluğu kazana

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob


  Giannis_Antetokounmpo_ve_Milwaukee_Bucks_Değerlendirme


  Giannis Antetokounmpo

  Bu makaleyi yazmak için Clippers maçını bekledim. Clippers maçı Giannis için önemliydi, çünkü geçen sene doğudaki şampiyonluğu kazanamamasını Kawhi’ye bağlıyordu aslında çok da haksız sayılmaz. Bu maçta Giannis nasıl bir tepki vereceğini görmek istiyordum. Eğer doğuda şampiyon olurlarsa, NBA finalde karşılarına çıkabilecek olası şampiyonluk adaylarından biri Clippers. Bucks, maçı baştan sona önde götürdü, özellikle fiziksel olarak mücadelede Clippers çok yetersiz kaldı. Ki maçın fiziksel mücadele üzerinden gideceği çok belliydi. Giannis’in doğum gününde güzel bir hediye oldu kendisine. Giannis hem defansta hem hücumda sezonun başlangıcından itibaren göstermiş olduğu performansın aynısı Clippers karşıda sergiledi, geçen senede büyük maçlarda aslında çok kötü oynamıyordu ancak bu sezon ilk çeyreği itibariyle büyük küçük takım ayrımı yapmadan her gün aynı performansı görüyoruz. Giannis, çok büyük oynuyor bu sezon, geçen sezonda bir o kadar iyiydi ancak bu sezon doğu şampiyonluğuna aç gibi duruyor. Dünya kupasında Yunan Milli Takımı ile yaşadığı hayal kırıklığından sonra, bu sezon NBA şampiyonluğuna çok fazla bilenmiş görüntüsü var.


  Geçen sezonda MVP seçilirken konuştuğumuz hep bir konu vardı boyalı alanda eğer Giannis birebir ile kaldıysanız allah kolaylık versin. Doc Rivers Clippers maçı sonrasında röportajında “Giannis oyuncuları yiyor” dedi, bende kendisine katılıyorum. Giannis boyalı alanda durdurulması imkansıza yakın bir adam, eğer penetre ediyorsa zaten kimse önüne çıkmak istemiyor. Çünkü ileride Giannis posterlerde kimse kendini görmek istemiyor. Son iki senedir Giannis durdurabilen bir oyuncu ile karşılaşmadık eğer kendisi kötü günündeyse ancak bu şekilde yavaşlıyor. Yoksa sizin yapacağınız yada yapmak istediğiniz savunmalara çoğu boşa çıkıyor.


  Geçen sezondan beri devam eden dominant oyununu bu seneye de taşımış görünüyor. Hatta geçen seneden daha iyi bir Giannis izliyoruz geçen sene bu kadar üçlük kullanmıyordu. Aşağıdaki resimde de görüldüğü ortalama maç maçına 5 üçlük kullanıyor. Üçlük kullanmasına ben sayı açısından bakmıyorum, çünkü üçlük gerisine geçtiği zaman zaten içerde savunulamayan bir adamı üçlüğü kadar takip etmek zorunda kalıyor savunmacılar. Eğer biraz yakın savunma yapmaya çalışırsanız, üç saniye içinde smacı potanızda görüyorsunuz. Bu dış atışlar kendisini daha çok yönlü bir oyuncu yapıyor.


  Giannis_Antetokounmpo_ve_Milwaukee_Bucks_Değerlendirme


  Sezonun ilk çeyreğindeki mükemmel oyununu doğuda ayın adamı ödülünü alarak taçlandırılmış oldu. Giannis ödülü alırken ortalama istatistikleri şöyle oldu: 30.9 sayı, 13.4 ribaunt, 5.9 asist, 1.5 top çalma and 1.4 blok. 30.9 sayı ortalamasını yaparken de 56% kullandığını belirtelim. Sezonun başlangıcından itibarende NBA’nin bir kaç elit istatistiğinde girdi. Bunlardan biri, İlk 19 maçta double-double yaparak, 1976-77 sezondan sonra en uzun art arda double-double yapan oyuncu oldu. 25 Kasımda yapılan Utah maçı ile de 50+ sayı, 10+ribaunt , 0 top kaybıyla oynayarak, bu istatistiği yapan NBA tarihindeki 4.oyuncu oldu.


  Giannis_Antetokounmpo_ve_Milwaukee_Bucks_Değerlendirme


  Milwaukee Bucks

  Bucks, geçen sezondan sonra tekrar acaba geçen sezondaki gibi bir ivme yakalayabilir sorusunu herkes gibi bende düşünüyordum. Ancak sezona müthiş bir giriş yaptılar ve bu giriş aynen devam ediyor. Şu anda 20-3 gidiyorlar eğer bu şekilde oyunlarını sürdürürlerse 70 galibiyetin üzerine çıkmaları kuvvetli ihtimal. Neden kuvvetli ihtimal diyorum çünkü ligde hücumda 2. ve defansta ise 1. sıradalar.


  Bucks’ın oyun stilinde geçen sezona göre bir değişiklik yok. Giannis’in merkezde yer aldığı ve diğer oyuncuların Giannis’e alan açtığı ve geniş alanda buldukları dış şutlarla sayı yaptıkları bir oyun oynuyorlar. Bledsoe, Bragdon'un gidişinden sonra potaya daha fazla gitmeye başladı. Bragdon'un eksikliğini bu şekilde doldurmuş oldular, bu sene çok fazla Bragdon'un eksikliğini hissetmedik. 2.çeyrek sonunda ne olacağını merak ediyoruz ancak ben çok hız keseceklerini düşünmüyorum. Giannis geçen seneler göre daha az süre almasına rağmen daha efektif şekilde oynuyor. Sezonun geri kalanı için diri bir Giannis olacak gibi gözüküyor. Bu sene benim doğudaki şampiyonluk adayım Bucks olacak. Bakalım ilerleyen haftalarda nasıl bir gidişat bizi bekliyor.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023