bylge-logo

  Bylge

  Futbolun Tarihçesi

  Bugün profesyonel veya amatör olarak oynanan futbolun şaşırtıcı derecede uzun bir geçmişi vardır. Bugünkü formuyla ilk olarak 19.yüzyılın ortalarında ortaya çı

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob

  Bugün profesyonel veya amatör olarak oynanan futbolun şaşırtıcı derecede uzun bir geçmişi vardır. Bugünkü formuyla ilk olarak 19.yüzyılın ortalarında ortaya çıkan bu oyun, daha sonraları dünyanın diğer bölgelerine yayılarak insanların en sevdiği spor aktivitesi haline gelmiştir. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde, medeniyetin ulaşmadığı güney amerika ve afrika'daki bazı kabileleri saymazsak bu oyunun oynamayan bir millete rast gelmek olası değildir. Futbol, bir oyun olmasının yanı sıra bazı dönemlerde daha büyük anlamlar ifade etmiş, kimi zaman gurur, kimi zaman savaş, kimi zamanda asıl işlevi olan eğlence ve spor olarak oynanmıştır.


  Top kullanılarak, ilk futbol diyebileceğimiz oyun M.Ö 2. ve 3. yüzyıllarda Çin’de rastlanmaktadır. Çinliler kare şeklinde bir saha alanında ve yuvarlak bir topla sadece özel günler için bu oyuna oynadıkları bilinmektedir. Çinlilerin Cuju(Tsu Chu) adını koydukları bu oyun, daha sonra Japonya’ya geçmiş, Japonların Kemari adını koydukları bu oyunla futbolun ilk örneklerinden birini sergilemişlerdir.


  Futbolun_Tarihçesi


  Futbolun diğer erken örneklerinden biride Antik(Eski) Yunanlar tarafından ortaya konmuştur. Eski Yunanlılar, deriden yaptıkları bir topu içine özellikle hayvanlarından elde ettikleri kılları doldurarak bir yuvarlak bir şekil vererek bu oyuna oynamıştır. Top ile yapılan bu spor daha sonraları, Roma kültürüne geçmiştir, Roma’lılar bu oyunu arenalarında oynamamış ancak özellikle gladyatörlerin amatör sahalarında yardımcı ve eğitici bir spor olarak yapmışlardır. Bugün bu oyunun ilk başarılı formlarını ortaya koyan İngiltere'ye bu kültürün Roma’dan geçtiği düşünülmektedir.


  Futbolun_Tarihçesi


  Tam olarak futbol diyebileceğimiz ilk oyunlar, 1170 yıllarında İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Bu dönemde, boş tarlalarda ve tozlu yollarda “Top Oyunu” ismiyle sadece çocuklar ve gençler tarafından oynanmıştır. “Top Oyunu” ‘ndaki ilk top örnekleri, hayvan mesanesinden yapılmakta, tam yuvarlak olmayan bu derilerin içi hava ile doldurulup oynanabilir hale getirilmiştir. İngiltere'de hızlı bir şekilde yayılan “Top Oyunu”, İngiltere Kralı II.Edward’ı endişeye sevketmiş ve insanların okçuluk eğitimleri yapacakları yere bu oyunu oynadıklarını belirterek, İskoçya ile yapacağı savaş öncesinden bu oyunu herkes için yasaklamıştır.


  Futbolun_Tarihçesi


  Bu yasaklara rağmen özellikle işçi ve alt sınıftaki insanlar bu oyunu gizli bir şekilde oynamaya devam etmiş ,sosyalleşme ve stres dağıtmanın bir aracı olarak görmüşlerdir. Futbol ‘un ilk örnekleri sayılabilecek bu oyunlar, bugünkü bildiğimiz halinden çok uzaktı. İlk başlarda oyun içinde belirlenmiş bir alan, hakem ve oyunu düzenleyen kurallar bütünü bulunmuyordu. Futbol medeni bir şekilde oynanmaktan çok uzaktı, oynandığı alan kimi zaman kanlı ve ölümcül çekişmeler sahne oluyordu. Bu dönemde oynanan futbolda, belki amerikan futboluna yakın bir şekilde sergileniyor; topa elle müdahale edilebiliyor, insanlara sert ve kasıtlı müdahalelerde bulunabiliniyor, kimi zaman tartışmaya varan bu mücadeleler insanların mülklerinin ve kişisel eşyalarının yağmalanmasına varabilecek kadar ciddiye alınıyordu. Kuralları olmayan bu oyunda kimi zaman bir sahada veya alanda binlerce insan oluyor, bu da oyunun kontrol dışına çıkmasına neden oluyordu.


  Futbolun_Tarihçesi


  19.yüzyılın ortalarına kadar sadece alt ve orta sınıf tarafından oynana bu oyun, bu dönemden sonra İngiltere’deki soylu sınıf ve üst sınıf dahil herkesin ilgisini çekmiş ve artık halkın tamamı tarafından yapılan bir spor haline gelmiştir. Özellikle toplumun bütün kesimlerin katıldığı bu oyunlar için artık bir dizi kurallar getirmenin ve gerekli olan düzenlemelerin yapılması için 1848 yılında Cambridgede yapılan toplantı sonucunda bugünden futbolun temel oynanış şeklini oluşturan kurallar belirlenmiştir. Yapılan bu küçük düzenlemeler, halk arasında futbolu daha ilgili çekici hale getirmeye yetmiştir. Bu dönemden sonra özellikle futbolun beşiği İngilterede irili ufaklı kulüpler kurulmaya başlanmış daha sonra ise uluslararası düzeyde oynanmaya başlanmıştır. Futbolun, dünya çapında kabul gören bir oyun olmasında şüphesiz İngiltere Krallığında bulunması baş etkendir. 19.yüzyılda her kıtada toprağı bulunan İngiltere, bu oyunun küresel bir oyun haline gelmesine; koloniler, sömürgeler ve ana kıta toprakları sayesinde yardımcı olmuştur.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023