bylge-logo

  Bylge

  Furkan Korkmaz ve Boston Celtics - İlk Haftaların Değerlendirmesi

  Furkan'ın Portland Maçında Attığı Son Saniye Basketinden Sonra Furkan Korkmaz İki yıldır Furkan Korkmaz’dan bu hafta göstermiş olduğu performası bekliyoruz d

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob


  Furkan_Korkmaz_ve_Boston_Celtics_-_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi


  Furkan Korkmaz

  İki yıldır Furkan Korkmaz’dan bu hafta göstermiş olduğu performası bekliyoruz desek yalan olmaz. Furkan’ın bu hafta performansını ve genel oyunun değerlendirmeden önce geçen senesini NBA’de nasıl geçirdiğin kısaca değerlendirmek istiyorum.İlk senesinde hem yeni bir oyun stili, yeni bir kültür, yeni bir dile alışmaya çalışmasından dolayı çok verimli geçmemişti. İkinci senesinde ise beklentimiz yüksekti ancak şutlardaki istikrarsızlığı ve defans olarak NBA seviyesinde olmaması sezon başlangıcında rotasyonda olsa bile sezon sonuna doğru rotasyon dışına itildi. Kişisel olarak bir ton laf ettiğimi hatırlıyorum. Hem Türkiye medyasında hemde Amerikada medyasından ciddi şekilde eleştirilmişti. Çok fazla eleştiri almasının nedeni, Furkan’dan beklentilerin çok yüksek olmasıydı. Basketbol Dünya Şampiyonası öncesinde ise Furkan artık Türkiye’ye dönmeli tartışmaları sıkça yapıldı hatta bazı yorumcular takım bile seçtiler Anadolu Efes mi? yoksa Fenerbahçe mi?. Sezon tamamlandıktan sonra belli bir süre Furkan hiçbir takımdan kontrat alamadı. Philadelphia ile tekrar anlaşırlar mı diye biraz beklemek zorunda kaldık. Philadelphia Furkan’a bir şans daha vermek istedi ve veteran kontratı önerdi. İlk başlarda ben bu kontrat ile oynamasına karşıydım çünkü yine benche çakılıp kalacağını düşünenlerdendim. Hem biraz Furkan’ın saha içindeki garip veya umursamaz(bence umarsamız değil sadece kişiliği böyle,sixers taraftarı geçte olsa bunu anlamışa benziyor) tavırları hem de Brett Brown’ un bir türlü Furkan’a güvenenemesi, bende veya birçok arkadaşta bu kaygıyı uyandırdı.


  Furkan, sezona güzel bir başlangıç yaptı özellikle JoJo’nun(Joel Embiid) dinlendirileceği dönemlerde takımda ilk beş başlayacak gibi. Son yedi maçtır atış yüzdesi çok iyi durumda, aşağıdaki tabloya bakarsanız inanılmaz bir yüzdeyle top kullanmaya başladı. Son oynadığı Oklahoma maçını nazarlık olsun diyoruz.


  Furkan_Korkmaz_ve_Boston_Celtics_-_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi


  Furkan’ın şut yüzdesinden çok hem bizi hemde Philadelphia’ı en çok sevindiren taraf defansındaki gelişim. Yaz aylarında artan hacmi ile beraber defansı da bir o kadar artmışa benziyor. Stance savunmasında geçen seneye göre bariz bir gelişme olduğu görülüyor. Brown’un ikinci senesinde Furkan’a çok fazla şans vermemesinin nedenleri biride izolasyon savunmasındaki sıkıntıydı. Bu sene bence Furkan öylece geçilebilecek veya üzerine oynanabilecek bir oyuncu değil. Savunmasındaki gelişim hücümumdada daha özgüvenli olarak şu atmasını sağlıyor. Portland maçındaki maçı kazandıran son saniye üçlüğü de söylediklerimizi destekler nitelikte.Furkan’dan daha fazlasını bekliyoruz çünkü biz Furkan’ ı rol oyuncusu olsun diye değil gerçekten bir yıldız olması için gönderdik umarım daha başarılı olup, Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlunun bize yaşatmış olduğu sevinçleri tekrar yaşatır.


  Furkan_Korkmaz_ve_Boston_Celtics_-_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi


  Boston Celtics

  Boston Celtics, iki sene önce herkes tarafından geleceğin takımı olarak lanse edildi. Brad Stevens gibi süper bir koça sahipler. Bundan önceki sene ise Kyrie Irving gelişi ile beraber Doğu’nun en güçlü takımları arasında gösterilmişti. Ancak işler istenildiği gibi gitmedi özellikle Irving ile takım içindeki gençlerin bitmeyen kavgaları biz buna kimyaların uyuşmaması diyelim, bence başarısızlığın temel sebebiydi. Irving ile beraber Horford’un free agency ile Philadelphia gidişi, Boston sanki kaderine terk edilmiş gibi oldu. Horforda hem defans hemde hücumda gerçekten Celtics’in çok önemli bir parçaydı. Geçen sene Horford defans oranında NBA’de beşinci sırada bitirdiğini söyleyeyim, ne kadar önemli olduğu buradan anlaşılabilir.


  Bu sezon, bende dahil çoğu kişi Boston’dan çok fazla umutlu değildi. Neden umutlu değillerdi? çünkü takım görünüşte kan kaybetmişe benziyordu ve geçen seneki olanlar ortada.


  Takım sezon başlangıcında çok fazla transfer yapılmadı guard pozisyonundan boşalan yere Kemba Walker alındı. Horford’dan boşalan center pozisyonuna ise Daniel Theis, Robert Williams ve Enes Kanter transfer edildi. Kadrodaki gençleri ise bir yere gönderilmeden iki sene önceki temel kemik yapı korundu. Tatum, Smart, Brown ve Hayward ile yola devam etme kararı aldılar.


  Bu sezon çok fazla takviye yapılmaması ve geçen sene yaşattıkları hayal kırıklığından dolayı bu sene açıkçası çok fazla bir beklentim yoktu. İşler benim ve benim gibi düşünen çoğu arkadaş gibi olmadı. Sezona resmen fırtına gibi girdiler. 10 maçlık kazanma serisi yakaladılar. Bu seri onlara doğunun ve ligin tepesine yerleştirdi. 10 maçlık kazanma serisin bundan önce iki sene öncesinden yakalamışlardı yani Boston ve Brad Stevens için aslında çok yeni bir şey değil. Ancak Kemba Walker için böyle bir kazanma serisini ilk defa gerçekleşiyor böyle bir başlangıç Kemba’yıda heyecanlandırmış gözüküyor.


  Boston, ligde hücum sıralamasında yedinci, defans sıralamasında ise 12. sırada bulunuyor. Kemba Walker, Jayson Tatum, Gordon Hayward and Jaylen Brown maç başına ortalama olarak 19+ sayı atıyorlar. Sayı dağılımı optimal olarak gözüküyor bu şekilde hücum performansları sürdürürlerse iki haneli kazanma serisinin devam edeceğini düşünüyorum. Defans tarafında ise Smart harika oynuyor. Bu sene yılın savunmacısı adayı olarak görürsek şaşırmamak gerekir. Sezonun ortalarına doğru Boston’u tekrar görmek gerekiyor şu anda nereye evrileceklerini kestirmek zor ama iki sene önceki yaşatmış oldukları heyecanı tekrar bize yaşatacaklar gibi. Bekleyip göreceğiz.


  Furkan_Korkmaz_ve_Boston_Celtics_-_İlk_Haftaların_Değerlendirmesi  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023