bylge-logo

  Bylge

  Ballon d'Or Nedir! Kime Verilir ve 2019 Altın Top Ödülü Değerlendirmesi

  Makaleye başlamadan önce Ballon d’Or ve tarihçesi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Ballon d’Or Fransızca bir kelime olan Ballon d’Or, Türkçe’de Alt

  Picture of the Bloob

  Bloob

  @bloob

  Makaleye başlamadan önce Ballon d’Or ve tarihçesi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.


  Ballon_d'Or_Nedir!_Kime_Verilir_ve_2019_Altın_Top_Ödülü_Değerlendirmesi


  Ballon d’Or

  Fransızca bir kelime olan Ballon d’Or, Türkçe’de Altın Top anlamına geliyor. Altın Top, 1955 yılında eski Fransa milli futbolcusu ve spor yazarı Gabriel Hanot ’dan arkadaşlarının Avrupa’daki futbolcuların listesini yapmasını istemesiyle başladı. Altın Top, Avrupa kulüplerinin herhangi birinde oynayan ve geçmiş sene itibariyle en iyi performansı sergilemiş futbolcuya verilmekte.


  Altın Top’un ilk sahibi 1956 yılında Blackpool takımından top koşturan Stanley Matthews’tür. 1956-2006 yılları arasında sadece gazete yazarlarının oyları ile belirlenen ödülün , 2007 ile birlikte oylama formatı değiştirilmiş, futbol antrenörlerinin ve ulusal takım kaptanlarının vermiş oylarda bu tarihten sonra oylamaya dahil edilmiştir. Altın Top, 1995 yılında kadar sadece Avrupa kökenli futbolcular için verilirken daha sonra Avrupa’da oynayan diğer futbolcularda kapsama dahil edilmiştir. Maradona’nın bu ödülü kazanamamasının en büyük nedeni 1995 yılına kadar uygulanan bu kuraldı. 1995 yılındaki bu değişiklikten sonra aynı yıl içinde ödülü Milan’lı oyuncu George Weah kazanmıştır. Bu ödülle birlikte George Weah, bu ödülü kazanan Avrupa dışındaki ilk oyuncu olmuştur. 2019 yılı itibariyle Altın Top’u altı kez kazanan Arjantinli Lionel Messi bu ödülü en fazla kazanan futbolcudur. Ronaldo ise bu ödüle beş kez kazandı.


  Ballon_d'Or_Nedir!_Kime_Verilir_ve_2019_Altın_Top_Ödülü_Değerlendirmesi

  2019 Altın Top Ödülü

  2019 yılında Altın Top’u Lionel Messi kazandı, helali hoş olsun. Ancak bu seneki oylama, benim için aslında biraz sürpriz biraz hayal kırıklığı oldu desem yalan olmaz. Özellikle, Liverpool’un hem ligde hemde Şampiyonlar Liginde göstermiş olduğu başarıyı göz önüne alırsak bu sene ödülü Virgil van Dijk kazanmasını bekliyordum. Tabi, defans oyuncuların bu ödülde her zaman şansları daha az oluyor. Ancak bu sene muhteşem bir oyun sergileyen neredeyse Çanakkale Geçilmez savunması yapan Virgil kesinlikle almalıydı. Fabio Cannavaro’dan sonra ödüle bu kadar yaklaşan defans oyuncusu görmemiştik, bir 10 yıl daha göreceğimiz sanmıyorum.


  Sonuç, futbol elitlerinin verdikleri oylarla belirlendiği için bir şey diyemiyoruz. Eğer bu ödül sadece belirli bir grubun oylarıyla değilde bütün futbol severlerin oylarıyla seçilseydi durum çok farklı olurdu diye düşünüyorum. Jurgen Klopp ödül öncesinde ise şöyle bir açıklama yapmıştı: Eğer Altın Top, jenerasyonun en yetenekli ve kaliteli oyuncusuna veriliyorsa ödül Messi’nin, eğer geçen sezonun en başarılı oyuncusuna veriliyorsa ödül Virgil’in olmalı. Ben de Klopp’a sonuna kadar katılıyordum ama sonuç farklı oldu. Virgil ve Hollanda adına dünyanın en prestijli ödüllerinden biri bu şekilde hüsranla son bulmuş oldu.


  Makaleyi tamamlamadan önce benim fırsatım olmadı ancak Altın Top’un detaylı analizi çıkartmak isteyen arkadaşlar olabilir. Bunun için aşağıdaki vereceğim linkte ödülün veri setine ulaşabilirler ve veri seti incelendikten sonra Altın Top hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşılabilir.( Altın Top Veri Seti )


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023