bylge-logo

  Bylge

  William Shakespeare - Biyografi, Hayatı, Ölümü & Kimdir

  William Shakespeare, kimi zaman İngiltere'nin ulusal yazarı olarak da bilinir, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarlarından ve şairlerinden biridir. Ünü,

  Picture of the Biographiest

  Biographiest

  @biographiest

  William Shakespeare, kimi zaman İngiltere'nin ulusal yazarı olarak da bilinir, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyun yazarlarından ve şairlerinden biridir. Ünü, ülkesinin sınırlarını aşmış, oyunları ve şiirleri dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar tarafından sevilerek okunmuş ve okunmaya da devam etmektedir. İngilizcede bugün hala kullanımda olan 1,700 fazla kelime ilk defa kendisinin eserlerinde rastlanmıştır. Kendi ismiyle özleşmiş olan “Avon’un Ozanı” lakabıyla da tanınır.


  William_Shakespeare_-_Biyografi,_Hayatı,_Ölümü_&_Kimdir

  Her ne kadar ünü 400 yıl sonra gelen bizlere bile ulaşmış olsa bile, kendisi hakkında tam teşekküllü bir biyografi yazmak için ne yazıkki yeteri kadar yazılı kaynak mevcut değildir. Özellikle, 15-17.yüzyılda yaşamış çoğu ünlü insanın net bilgilerine ulaşmak her zaman sıkıntılıdır. Bu dönemde kağıt ve matbaa kullanımının yetersizliği ve okuryazarlığın halkın sadece belirli kesimine özel olması ne yazık ki bu eşsiz dimağlar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamızın önünde en büyük engeldir. Bugün Shakespeare'in yaşamı ve kendisi hakkında elimizde olan bilgilerin çoğu; yazılarından, oyunlarından, şiirlerinden ve o dönemdeki kilise ve mahkeme kayıtlarından gelmektedir.


  Shakespeare ‘in ne zaman doğduğuna ait tam bir kayıt mevcut değil, ancak Stratford-upon-Avon (İngiltere’de bir kasaba) kasabasında 26 Nisan 1564 yılında vaftiz edildiğine dair resmi kilise kayıtları var. Shakespeare’ in doğum günü olarak İngiltere’de ve dünyada bu tarih yaygın olarak kabul edilir. Shakespeare ailenin üçüncü çocuğuydu, kendisinden büyük Joan ve Judith adlı iki büyük kız kardeşi ve kendisinden küçük Gilbert, Richard ve Edmund adında üç tane erkek kardeşi vardı. Babası John Shakespeare, dericilik uğraşan ve William'ın doğumundan önce başarıyı yakalamış özellikle belediye meclisinde farklı görevleri olan saygın bir tüccardı.


  William_Shakespeare_-_Biyografi,_Hayatı,_Ölümü_&_Kimdir

  Shakespeare ‘in çocukluğu döneminden bir tek resmi kayıt mevcut değil. O dönemdeki çocukların ve gençlerin eğitimi dikkat alındığında, babasının resmi bir devlet adamı olduğundan dolayı, kral okullarından birinde ücretsiz eğitim aldığı okumayı, yazmayı ve klasikler ile çalışmaları bu okullar sayesinde yaptığı tahmin edilmektedir. Okula başlamadan önce annesi tarafından da ciddi bir eğitime tabi tutulduğu söylenir. 1582 yılında Anne Hathaway ile daha 18 yaşındayken erken bir evlilik yapan Shakespeare, bu evlilikten Susanna, Hamnet ve Judith adında üç tane çocuğu olmuştur, ancak Hamnet 11 yaşındayken belirsiz bir hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu dönemden sonra Shakespeare kayıp yılları denen tarihler başlar, yaklaşık olarak 10 yıl süren bu aralıkta Shakespeare ‘in ne iş yaptığı ve ailesi ile nerede yaşadığı hakkında neredeyse hiçbir kaynak yok. Bu yüzden sanat tarihçileri bu yıllara Shakespeare ‘ın Kayıp Yılları adını vermişlerdir.


  William_Shakespeare_-_Biyografi,_Hayatı,_Ölümü_&_Kimdir


  1592 yıllarından ortaya çıkan bir belgeye göre, Shakespeare kayıp yıllarında Londra’da bulunmuş, hayatını aktörlük ve oyun yazarlığı yaparak kazanmıştır. Oyunculuk ve yazarlık kariyerlerinin bu ilk yıllarında, o dönemde çok önemli olan kişiliklerinden biri olan Southampton Kontu Henry Wriothesley ‘in dikkatini cezbedilmiş ve yazmış olduğu ilk şiirleri(Venüs ve Adonis , The Rape of Lucrece) kendisine adamıştır. Bu dönem kendisi için çok verimli ve paralı geçmiştir. Bu süre zarfında 37 oyunundan 15’ini bu tarihler arasında yazmış ve bu oyunlardan hayli güzel paralar kazanmıştır. Kazanmış olduğu bu gelirlerle, Stratford kasabasının en büyük ikinci evini satın almıştır, günümüzde bu ev New House, New Place ve The Great House adında farklı isimleri anılmaktadır. Evin bulunduğu yer ile Londra arasında yaklaşık mesafe atı ile dört gün ile alınabilmektedir, bundan dolayı Shakespeare ‘in evi sürekli ikamet etmek için değil sadece tiyatronun kapandığı dönemlerde dinlenme maksadıyla kullanmıştır.


  William_Shakespeare_-_Biyografi,_Hayatı,_Ölümü_&_Kimdir

  Shakespeare, yazar ve şair olmasının yanı sıra başarılı bir iş adamıydı. Londra’da yazarlık ve aktörlük döneminden kazandığı paralarla iş arkadaşıyla birlikte, Thames Nehri’nin güney yakasında Globe Theater adını verdikleri kendi tiyatrolarını açmışlardır. Tiyatroyu açmak için kendi birikimleri yetmemiş ve çok ciddi borçlanmak zorunda kalmıştır.(440 Pound). Ancak işler istediği gibi gitmiş ve tiyatro bekledikleri gibi güzel paralar kazandırmıştır. Bu dönemde tiyatronun yolunda gitmesi Shakespeare ‘in başka iş yapmadan yazarlık ve şairlik kariyerine kesintisiz şekilde yönelmesini sağlamıştır.


  Shakespeare, 1590-1613 yılları arasında tarih, drama, aşk, trajedi ve komedi gibi farklı alanlarda olmak üzere 37 oyun, iki öykü, 154 sone ve farklı türde şiirler yazmıştır. Bize bırakmış olduğu bu eserlerin ne yazık ki kendi elinden çıkan ilk kayıtları yoktur. Bu eserler daha sonraları tiyatro çalışanları ve arkadaşları tarafından günümüze kadar ulaştırılmıştır. Yazmış olduğu oyunların hangi tarih ile yazıldıkları ve kronolojik sıralarının ne olduğu belirsizdir. Romeo ve Juliet haricinde ilk oyunların genellikle tarih ile ilgili olduğu daha sonra farklı alanlarla ilgili oyunlar yazdığı bilinmektedir. Eserlerinin tanınmasını ve başarısının çoğunu yazım stiline borçlu olan Shakespeare, kendinden sonra gelen Charles Dickens, Maya Angelou ve John Keats gibi ünlü yazarları da etkilemiştir. Trajedi ve komedinin bir oyun türü olarak tanınmasında en büyük övgü yine kendisine aittir.


  Ölümüde; doğumu, eğitimi ve genel hayatı itibariyle tam olarak bilinmemektedir, 23 Nisan 1616 tarihi yaklaşık ölüm tarihi olarak kabul edilir. Ölüm sebebi belli değildir, ölmeden önce çok az yatakta kaldığı, yatakta kısa bir süre kaldıktan sonrada öldüğü bilinmektedir. Ölümünden sonra mirasının çoğunu en büyük kızı olan Susanne’ye bırakmış, eşine mirastan çok az pay vermiştir. Bu olaydan sonra Shakespeare ‘in zor bir evlilik geçirdiği ve karısıyla her zaman yakın ilişkili olmadığı düşünülmüştür.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023