bylge-logo

  Bylge

  Cemil Meriç Gözlerini Neden Kaybetti? Cemil Meriç Neden Kör Oldu?

  Cemil Meriç, bilinen aksine sadece okuyarak gözlerini kaybetmemiştir, bu bilgi kısmen doğru kısmen yanlıştır. Hayatının son dönemlerine doğru zaten görme yetisi

  Picture of the Biographiest

  Biographiest

  @biographiest

  Cemil Meriç, bilinen aksine sadece okuyarak gözlerini kaybetmemiştir, bu bilgi kısmen doğru kısmen yanlıştır. Hayatının son dönemlerine doğru zaten görme yetisinin yüzde doksanını kaybetmiştir. Çok az kalan görme yetisini de doktorların bütün uyarılarına rağmen kitaplarına ve bizim gibi sonradan gelecek nesillere ışık olmak için vakfetmiştir.


  Cemil Meriç'in göz sorunu doğumuyla birlikte başlamıştır. Öyle ki dört yaşındayken gözleri 4 derece miyoptur. Fransız idaresindeki Hatay'da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisinde devam ederken, bu dönemde gözlerindeki bozukluk gittikçe ilerlemiş, lise yıllarında ön sıradan tahtayı göremez duruma gelmiştir.


  Cemil_Meriç_Gözlerini_Neden_Kaybetti?_Cemil_Meriç_Neden_Kör_Oldu?


  Orta yaşlarına doğru görme yetisi artık çok kısıtlandığı için kitap okumak için lambanın altında yer alan masanın üzerine bir sandalye koymuş ve kitaplarını o şekilde okumaya çalışmıştır.


  Çocukluğundan beri problemli olan ve çok az olan görme yetisini 1950 yıllarına doğru artık işlevini yerine getirememeye başlamıştır. 1954 yılında gözlerinden birkaç ameliyat geçirmiş ancak bu ameliyatlardan bir sonuç alamamıştır. Son umut olarak 1955 yılında Paris’te Quinze-Vingts Hastanesi’nde geçirdiği ameliyatlardan da bir sonuç alamayan Cemil Meriç, aynı yıl içinde mavi gökyüzüne son kez bakmıştır.


  Published Date:

  June 18, 2020

  Updated Date:

  December 12, 2023