bylge-logo

  Bylge

  Sicim Teorisi

  Sicim teorisi, Kuantum Mekaniği ile Einstein'in Görelilik İlkesi'ni birleştirmek amaçlı ortaya atılmış bir kuramdır. Peki bu ihtiyaç neden ortaya çıktı? Bili

  Picture of the AslanKral

  AslanKral

  @beysin

  Sicim teorisi, Kuantum Mekaniği ile Einstein'in Görelilik İlkesi'ni birleştirmek amaçlı ortaya atılmış bir kuramdır. Peki bu ihtiyaç neden ortaya çıktı?

  Sicim_Teorisi


  Bilim, bilinmezi deneysel olarak aciklamayi ve insan oğlunun faydasına sunmayı amaçlamaktadır. Doğası gereği insan da yaratılışdan itibaren içinde bulunduğu düzeni anlamaya çalışmış ve deneysel olarak ortaya koyamadığı bilinmezler hakkinda teoriler ortaya atmıştır. Bilim adamlari uzun yıllardır atom ve atom altı düzeni inceleyen Kuantum Mekaniği ve makro ölçekte evrenin işleyişini kavramayi amaç edinen Einstein'in Görelilik Kuramı'nı tek bir fikir altında birlestirmeyi arzulamaktadir. Her şeyin teorisi!


  Bu iki büyük kuram; kütleçekimi, elektromanyetizma, karanlık enerji, nükleer güç benzeri alanlarda bazı noktalarda birbirlerine göre eksik kalabilmekte ve bu noktalara açıklama getirememektedir. Bu tutarsızlıkların giderilebileceğini iddiasıyla 1984 yılında Michael Green ile John Schwarz sicim teorisini ortaya attılar.


  Sicim_Teorisi


  Peki sicim tam olarak nedir?Titreşen tek boyutlu iplikler oldugu varsayılan sicimlerin farklı frekans boylarında titreşimleri sonucu farklı maddelerin oluştuğu düşünülmektedir. Böylece bütün varlığın yapı taşı tek bir atom alti maddesi haline gelecek ve her şey tek bir teori çevresinde birlestirilebilecektir.


  Sicim_Teorisi


  Bu kurama göre maddeler atomlardan, atom proton, nötron ve elektrondan oluşur. Proton ve nötronlar kuarklardan, kuarklar ve elektronlar ise sicimlerden (ipliklerden) oluşmaktadır.


  Sicim_Teorisi


  Sicim teorisinin 9'u uzay 1'i zaman olmak üzere 10 boyuttan oluştuğu varsayılmaktadır. Bizim bildiğimiz formda 3 uzay ve 1 zaman boyutu bulunmaktadır. Kabul gören diğer uzay boyutları sicimlerin hareketleri için gerekli olan fakat henüz ispatlanamayan düzlemlerdir.


  Sicim_Teorisi


  Sicim kuramı hızla gelişen ve üzerinde çok çalışılan bir alan olmakla birlikte, deneysel gözlemi henüz mümkün olmamış, matematiksel bir modeldir. Büyük patlama teorisi, evrim teorisi, görelilik teorisi, elektron teorisi gibi bir bütünlük arzeden, genel hatları üzerinde fikir birliğine varılmış bir teori değildir. Geleceğin teknolojisi sicimlerin deneysel doğrulamasını mümkün kılabilir, bekleyip göreceğiz.Benim kişisel yorumum bir kilimin ince ince dokunması örneğinde mekiklerin atılma şekline göre ortaya çıkan kilimin değişmesi gibi sicimlerin farklı dalga boylarında titreşimi ile farklı maddeleri oluşturmasi tutarlı bir benzerlik gösterir. Kaderlerimiz tıpkı bu örnekte olduğu gibi sicimlerle birbirine bağlı olabilir.


  İnsanoğlu "Her Şeyin Teorisi" ne belki hiçbir zaman ulaşamayacak, belki çok yaklaşacak. Belki de elde edeceği sonuçlar daha büyük bir bilinmezin kapılarını aralayacak. Kesin olan tek bişey var; Hakimiyet yaratıcınındır bizi birbirimize bağlar!


  Sicim_Teorisi


  Teoriye dair bir film önerisiyle yazıyı noktalayalım. 2009 yapımı Mr.Nobody filminin başrolünde Jared Leto yer almakta. Sabırla izlenmesi gereken öğretici bir filmdir, şimdiden iyi seyirler dilerim.


  Sicim_Teorisi


  Published Date:

  August 10, 2020

  Updated Date:

  December 09, 2023