bylge-logo

  Bylge

  Isaac Newton-Biyografi, Hayatı, Bulaşları & Kimdir

  İngiliz matematik ve fizik bilgini Newton, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Okullarda okutulan Aristo’nun aksine Galileo, Kepler gibi yeni düş

  Picture of the AslanKral

  AslanKral

  @beysin


  Isaac_Newton-Biyografi,_Hayatı,_Bulaşları_&_Kimdir


  İngiliz matematik ve fizik bilgini Newton, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Okullarda okutulan Aristo’nun aksine Galileo, Kepler gibi yeni düşünürlere ilgi duydu. Öğrencilik yıllarında hızla yayılan veba salgını nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Bu süreçte evine dönmüş ve zamanının çoğunu ağaçlar altında kitap okumakla geçirmiştir. Ağaçtan düşen elma ile yer çekimi kanununu bulmasının bu dönemde olduğu aktarılmaktadır. İçe kapanık, işi konusunda çok takıntılı ve dini konulara meraklı bir yapısı vardır. Matematik alanında sayısız keşfe imza atmıştır; binom açılımı, türev, integral bunlardan bazılarıdır. 1600’lerin sonunda İngiltere parlementosuna seçilmiştir. Bu yıllarda simya alanıyla ciddi şekilde ilgilenmiştir. Amacı diğer simyacılar gibi metalleri altına çevirip zengin olmak değildi. Doğayla tanrıyı anlamaya çalışıyordu, simya aracılığıyla tanrının evreni nasıl yarattığını bulmak istiyordu. Sıkı bir protestan olan Newton, İncil’deki gizli şifrelere ve kehanetlere fazlasıyla ilgi duyuyordu. Önemli buluşlarının büyük çoğunluğunu Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri, Optik ve Evrensel Aritmetik adlı eserlerinde topladı. Tarihin en önemli matematikçilerinden biri olan Newton, matematiğin doğa bilimleriyle başarıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Fizikle matematiği birleştiren ilk kişi olarak kabul edilir.


  “Cüretkar bir tahmin olmadan hiçbir keşif yapılmamıştır.”


  Beyaz ışığı üçgen bir prizmadan geçirerek gök kuşağındaki renklerden oluştuğunu ispatlamıştır. Günümüzde halen kullanılan aynalı teleskobu geliştirmiştir. Döneminde devasa boyutlarda inşa edilen teleskoba, ışığın yapısını doğru yorumlamasıyla birlikte taşınabilir bir boyut kazandırmıştır. Bu icadı onu Royal Society’de önemli bir konuma taşımıştır.


  “Diğer insanlardan daha ileriyi görebiliyorsam, devlerin omuzunda yükseldiğimdendir.”


  Gezegenlerin eliptik yörüngelerde hareket ettiğini öngörmüş ve güneşin bu sistemin merkezinde olduğunu matematiksel olarak ortaya koymuştur. Ses dalgalarını yakından incelemiş, empirik soğuma yasasını bulmuştur. Keşifleri hakkında R.Hooke’la girdiği tartışmalar bilime bir süre ara vermesine neden olmuştur. En önemli eseri olan Doğa Felsefesinin Matematik İlkeleri kitabının yayınlanması bu nedenle gecikecektir. Yakın arkadaşı Edmund Halley sıkıntılı geçen bu süreçte Newton a destek olmuş ve kitabın baskı masraflarını karşılamıştır. Tarihçiler tarafından aydınlanma çağının başlangıcı olarak kabul edilen bu kitap 1687 yılında basılmıştır. Klasik mekaniğin temelleri yine bu kitapla atılmıştır.


  “Her etki ters yönde ve eşit miktarda bir tepki doğurur. İlerleyebilmek için bazı şeyleri geride bırakmak gerekir.”


  Newton buluşları üzerine sürekli düşünerek ve düzeltmeler yaparak mükemmele ulaşmaya çalışmıştır. Evrenin gizemlerini çıkarmada bilim, din ve simya alanlarında tanrı vergisi bir yeteneğinin olduğunu düşünen Newton çalışmaların bir kısmını gizli tutmuştur. Hayatının son döneminde bu çalışmalarını yaktığı iddia edilmektedir.

  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023