bylge-logo

  Bylge

  Hizmet Alımında Nelere Dikkat Etmeli?

  Yasaların caydırıcılığının olmadığı herhangi bir yerde fırsatçıların ortaya çıkması kaçınılmaz bir sondur. İyi niyet suistimal edilerek daha fazla gelir elde et

  Picture of the AslanKral

  AslanKral

  @beysin

  Yasaların caydırıcılığının olmadığı herhangi bir yerde fırsatçıların ortaya çıkması kaçınılmaz bir sondur. İyi niyet suistimal edilerek daha fazla gelir elde etmeye çalışanlar dün olduğu gibi bugün de, yarın da var olmaya devam edecek. Peki mağdur olmamak için nasıl önlem almalıyız?En küçük hizmet alımlarında bile profesyonel bir usül belirlemeliyiz, alternatif olarak ise güvendiğimiz tanıdıklarımızın aracı olduğu uzun yıllar hizmet sağlayan kişilere yönelmeliyiz.Herhangi bir şirket yada işgören belgesi bulunmayan kişilerden kesinlikle alım gerçekleştirmemeliyiz.


  Hizmet_Alımında_Nelere_Dikkat_Etmeli?


  Aracılık yaparak iş bağlamaya çalışan fırsatçıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Ve bu kişiler gördükleri her açığı avantaja çevirmenin çabasındalar. Bir tanıdığımın başından geçen bir olayı aktarmak istiyorum. Yeni aldıkları eve tadilat yaptırmak için araştırma yaparken otobüs durağında gördükleri uygun fiyatlı broşür dikkatlerini çekmiş. Telefon edip hizmet sağlayıcıyı eve çağırmış ve net bir rakam üzerinden anlaşmışlar. Fakat iş yapılırken fark etmişler ki hizmet alınan kişi aslında usta yada işveren falan değil, küçük bir çaba ile buldugu ustaları kendisine hizmet alıyor gibi çalıştırarak onlar üzerinden para kazanmaya çalışan bir fırsatçı. Anlaşma aşamasında herhangi bir sözleşme yapılmadığı için bu şahıs iş bitiminde kendilerinden iki katı para isteme cüretinde bulunmuş. Ve tabi bu cesareti yanında getirdiği birkaç arkadaşından alarak. Özetle korkutup sindirmeye çalışarak fazladan para koparmaya yeltenilmiş. Biraz itiş kakış ve bağırış yaşanmasına ragmen tanıdığım soğuk kanlı kalarak polis çağırmış ve olay emniyete taşınmış. Tabi bu fırsatçılar tadilat süresi boyunca yakaladıkları her türlü ayrıntı ile emniyette de türlü yalanlarına devam etmiş. Netice itibariyle karşılıklı suç duyurusunda bulunulmuş ve süreç devam etmekte.


  Arkadaşlar özetle bir hizmet alımı yaparken her türlü ayrintinin düşünüldüğü sözleşmelerle ilerleyin. İş bittikten sonra iyi niyetinizi suistimal etmeye çalışan fırsatçılarla karşılaşmamanızı dileyerek yazıyı sonlandiralim.

  Sağlıcakla kalın.


  Hizmet_Alımında_Nelere_Dikkat_Etmeli?


  Hizmet_Alımında_Nelere_Dikkat_Etmeli?


  Hizmet_Alımında_Nelere_Dikkat_Etmeli?


  Published Date:

  August 04, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023