bylge-logo

  Bylge

  2019 Sosyal Medya Reklam Gelirleri

  Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısının sosyal medya kullanıcısı olduğu ve bu oranın gün geçtikçe artmaya devam ettiği malumumuz. Ülkemizde kısa bir süre önce

  Picture of the AslanKral

  AslanKral

  @beysin

  Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısının sosyal medya kullanıcısı olduğu ve bu oranın gün geçtikçe artmaya devam ettiği malumumuz. Ülkemizde kısa bir süre önce önemli sosyal medya sağlayıcılarının ülkede temsilcilik bulundurmasina yönelik bir sosyal medya kanunu çıkarıldı . Peki işin yasalaşmasına giden yolda asıl gerekçe tam olarak ne?

  Kişilik haklarının korunmasının ön planda tutulduğu yasanın bir başka önemli gerekçesi de hizmet sağlayıcıların ülkemizden elde ettikleri yüksek gelirler. Bir bakıma temsilcilik zorunluluğu getirerek yerine göre reklam geliri cezası yada erişim hızı yavaşlatma benzeri uygulamalar ile gelirlerin kontrol altında tutulması amaçlanacağa benziyor.Özellikle reklam gelirlerinin çok büyük seviyelere yükseldiği önemli sosyal medya sağlayıcılarının 2019 reklam gelirlerine gelin hep birlikte bakalım.


  INSTAGRAM

  2019_Sosyal_Medya_Reklam_Gelirleri

  Geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 milyar dolar reklam geliri elde eden bu şirket, çatısı altında faaliyet gösterdiği Facebook'un 2019 yılındaki 70 milyar dolar toplam gelirinin büyük kısmını oluşturmaktadır.

  TWITTER

  2019_Sosyal_Medya_Reklam_Gelirleri

  Geçtiğimiz yıl toplam geliri 3.5 milyar dolar olan şirketin gelirlerinin yaklaşık %87 sini reklam gelirleri oluşturmaktadır.


  NETFLIX

  2019_Sosyal_Medya_Reklam_Gelirleri

  2019 yılında yaklaşık 20 milyar dolar gelir elde eden şirketin şirket gelirlerinin %50 sini reklam kaynaklıdır. Türkiye'deki abonelerinden elde ettiği yıllık gelir ise yaklaşık 53 milyon dolar.


  YOUTUBE

  2019_Sosyal_Medya_Reklam_Gelirleri

  Geçtiğimiz yılın toplam reklam geliri değeri 15,5 milyar dolardır. Çatısı altında faaliyet gösterdiği Google'ın 2019 yılı toplam reklam geliri ise dudak uçuklatıyor, 103.7 milyar dolar!


  Bu medya organlarının kullanıcı sayıları ise şöyle;Facebook, 2 milyar 449 milyonla aylık aktif kullanıcı sayı bakımından ilk sırada. Facebook'u 2 milyar kullanıcıyla Youtube, 1,6 milyar kullanıcıyla WhatsApp, 1,3 milyar kullanıcıyla Facebook Messenger, 1,15 ile WeChat, 1 milyar kullanıcıyla Instagram ve 800 milyon kullanıcıyla TikTok takip ediyor.

  Published Date:

  August 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023