bylge-logo

  Bylge

  Konvansiyonel Savaş Nedir

  Konvansiyonel savaş veya harp kimi zaman geleneksel savaş veya geleneksel harp şeklinde de kullanılır, bu kelimelerin tamamının ifade ettiği anlam aynıdır. Konv

  Picture of the Atilla

  Atilla

  @atilla

  Konvansiyonel savaş veya harp kimi zaman geleneksel savaş veya geleneksel harp şeklinde de kullanılır, bu kelimelerin tamamının ifade ettiği anlam aynıdır. Konvansiyonel Savaş, savaş alanında karşı karşıya gelen iki veya daha fazla ordunun biyolojik, kimyasal ve nükleer silahlarını kullanmadan birbiriyle çatışırken daha geleneksel savaş araçlarının(Piyade, tank, savaş uçakları) ve yöntemlerinin(Taktikler, savaş kuralları) kullanılmasını ifade eden savaşın bir çeşidi veya formudur. Konvansiyonel savaşın diğer bir yönü savaşan tarafların birbirine denk veya yakın güçte olmasını gerektirmesidir. Savaşta karşı karşıya gelen ordular arasında gözlemlenebilir fark var ise bu durumda bu savaşa, konvansiyonel savaş yerine asimetrik savaş demek daha doğru olacaktır. Konvansiyonel savaşta, temel amaçlardan biri bir yeri işgal etmek ve kontrol altına almaktır. Bir bölgede bulunan birlikleri tamamıyla etkisiz hale getirerek bölgede hakimiyet kurmak bu savaş türünün en belirgin özelliğidir. Konvansiyonel savaşta, ordu iyi eğitilmiş, taktikleri olan, lojistik sistemleri gelişmiş ve arkasında orduyu destekleyen bir millet bulunur.


  Konvansiyonel_Savaş_Nedir


  Örneğin; I. ve II. Dünya Savaşları konvansiyonel savaşların en güzel örnekleridir. Bu savaşlarda karşıt ordular tam olarak belirlenmiş, birbirlerine karşı cephe almış ve savaş genel itibariyle savaş meydanlarında üniformalı iki düzenli ordunun karşılaşması şeklinde geçmiştir. Konvansiyonel Savaş’ın tam karşıtı ise gerilla savaşıdır. Gerilla savaşında cephenin birinde düzenli ordu bulunurken, diğer tarafta terörist veya gerilla diyebileceğimiz gruplar bulunur. Gerilla savaşları, belirli bir savaş alanı üzerinde gerçekleşmez. Gerillalar genellikle düzenli ordunun zayıf taraflarına vur kaç taktiğiyle saldırarak düzenli orduyu yıpratmaya ve zarar vermeye çalışırlar. Gerilla savaşlarında, konvansiyonel savaşların aksine bir bölgeyi ele geçirmek ve orada hakimiyet kurmak ana hedef değildir. Temel amaç karşıdaki düzenli orduyu yıpratarak, bulundukları pozisyonlardan geri çekilmesini sağlamaktır.  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 10, 2023