bylge-logo

  Bylge

  Volkswagen Golf MK2(2.Jenerasyon)

  Golf MK2, Golf serisinin MK1 üretiminden sonra ikinci nesil olarak piyasa sürmüş olduğu araç. MK2, klasik araç dünyasından MK1 kadar popüler bir araç değil anca

  Picture of the akei

  akei

  @akei

  Golf MK2, Golf serisinin MK1 üretiminden sonra ikinci nesil olarak piyasa sürmüş olduğu araç. MK2, klasik araç dünyasından MK1 kadar popüler bir araç değil ancak MK3 ‘ten daha bilinen bir otomobil olduğu gerçek. Bu aracı almak isteyen arkadaşlar için aşağıdaki çok detaya boğmadan genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım.


  Golf MK2 ve varyantları, üretilmiş olduğu 1983-1992 yılları arasında 6,3 milyon satış rakamıyla Volkswagen en fazla satılan modeliydi. MK1 ‘e göre gözle görülür şekilde büyük olan bu araç diğer modele göre de daha yuvarlak hatlara sahip. Aslında bildiğiniz gibi otomobil tasarımlarında doksanlı yıllarda, seksenlerin keskin hatlarından vazgeçilip daha yumuşak çizgiler kullanıldı. Golf MK2 ‘de tasarımda aynı yolu izlemiş, MK1 ‘in genel hatlarını korumak şartıyla daha yuvarlak tasarlanmıştır.


  Volkswagen_Golf_MK2(2.Jenerasyon)

  MK2, bir önceki modeline göre daha fazla seçenek ile gelen bir otomobil, özellikle motor seçenekleri fazla, 1.1, 1.3, 1,6 ve 1,8 litre tiplerinden herhangi birisini bulmak mümkün. Bu motorların daha güçlü versiyonları da MK2 GTI üzerinde mevcut. Bugün yollarda kullanılan çoğu MK2 genellikle 1,8 motora sahip ancak ülkemizde 1,6 motor hacmine sahip MK2 sayısıda hayli fazla. MK2’nin önden çekişli ve dört çeker modelleri de mevcut.


  MK1 ‘e göre aslında temel kısımlar çok değişikliğe uğramadı bu araçta ancak genel olarak bu aracı diğer modellerden ayıracak bir takım değişikliklere gidildi. Özellikle en büyük değişiklik kelebek camının kaldırılması oldu, MK2 ile birlikte MK1 ’deki kelebek camı kaldırıldı. Bu araba özellikle yandan görünümde daha geçişken bir tasarım kattı. Diğer değişiklikler ise ön ızgaralarda oldu, ızgaralar yükseklik ve en olarak artırıldı ve bu şekilde 80’lerin sonunda birbirine benzeyen ön ızgaralar bu şekilde biraz daha ayırt edici hale getirildi. MK2 ‘in ilk prototiplerinde değil ancak üretimden 3-4 sene sonra ön ve arka tamponlarda değişiklik yapılıp daha büyük ve geniş tampon kullanıma geçildi. Bu değişikliğin altında 1984 yılındaki “Avrupada Yılın Aracı” ödülünü Golf ‘a göre bir alt segment olan Peugeot 205 ve Fiat Uno ‘nun arkasından bitirmesi vardı, tasarımcılar bu şekilde daha kaslı bir görüntü kazandırıp aracı bir anlamda B segmenti görüntüsünden kurtarmış oldular. MK2 ‘de MK1 ‘e göre iç hacminde büyük genişlik sağlandı, aslında MK1 ‘in bir aile aracı olarak lanse edilmesinden sonra, bunu yerine getiren ilk Golf serisi diyebiliriz.Tasarımdaki diğer bir değişiklik ise MK2’nin bütün modellerinde değil ancak özellikle GTI, Golf Syncro ve GTI 16V ön tarafa iki far daha eklendi. MK2 GTI ‘lar baz modellere göre , tamponlardaki kırmızı şeritler ve yuvarlak dört farı ile diğer modellerden ayırt edilebilir.


  Volkswagen_Golf_MK2(2.Jenerasyon)


  8V ve 16V motorları ise volkswagen ‘in büyük mühendislik başarılarından biri hem çok dayanıklı hem de 90 model bir araçtan beklenenden daha performanslı. Eğer düzenlik bakım yapılırsa 500.000 km üzerine rahatlıkla çıkalabilir. Bu motorların arızaları genellikle bakımsızlıktan, servis eksikliğinden ve yaşından dolayı meydana geliyor. Eğer bir MK2 alacaksınız, servis ihtiyacını da ihmal etmemeniz gerekiyor, güzel bir ustanın elinde uzun süre yolda bırakmayacaktır. Eğer ben çok düzenli bakım yaptıracak bir adam değilim diyorsanız, soğutma sistemi her ne kadar güvenilir olsada, bir gözünüz hararet göstergesinde olmasını tavsiye ediyorum. Bakım yaptırırken her bir 100.000km ‘de yağ pompasını kesinlikle değiştirmeniz gerekiyor ve her 50.000 km ‘de trigere kontrol etmenizde faydalı olacaktır. Şanzıman, bu araçlarda genellikle sorunsuz ancak araca bindikten sonra özellikle vites geçişlerine ve sesini kontrol edin. Eğer çok fazla ses alıyorsa kontrol ettirin çünkü herhangi bir arızada pahalı bir bakım olabilir. Golf MK1 ve MK2 serilerinden en büyük problemlerinden biri de arabanın belirli bölümlerinde oluşan küf. Aslında o dönemde üretilen bütün arabalar özellikle metal ve boya teknolojisi göze alındığında normal bir durum, ancak bu aracı alacak arkadaşlar büyük ihtimalle bu sıkıntıyı yaşayacaklar. Aracın özellikle döşemelerde, kapı şaselerinde ve kaput yan taraflarında sıklıkla küf oluşuyor.


  Volkswagen_Golf_MK2(2.Jenerasyon)


  Eğer bir MK2 almayı düşünüyorsunuz bu araçta bakmanız gereken en önemli yer yukarıda da söylediğim gibi motorun sağlamlığı, genellikle bu araçta motor sağlam olsada, iyi bir ustaya götürüp değerlendirme yapmanız tavsiye ediyorum.


  İkinci olarak araçta bakmanız gereken yerler; Yol bilgisayarı, devir sayacı, klima ve silecekler olmalı. Eğer bunlar sorunsuz bir araç bulduysanız gönül rahatlığıyla alınabilir. İç döşemeleri çok temizini bulacağınızı sanmıyorum, genellikle bu araçlarda döşemeler çok sağlam olmuyor ancak bu yaştaki ve dönemdeki araçlarda bu normaldır. Ya yeniden bir döşeme yapabilir ve yada bir kılıf yardımıyla kullanabilirsiniz.


  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 08, 2023