bylge-logo

  Bylge

  Bulgur Pilavı’na İade i-İtibar

  ‘İnsan öldürür sevdiğini..’ diyerek başlayasım geldi bu manifestoya. Konuyu şöyle bağlayacağım ki, biz 90’lar kuşağı camdan atlamayan Pokemoncu gençlik olarak

  Picture of the acılı werther

  acılı werther

  @aciliwerther  ‘İnsan öldürür sevdiğini..’ diyerek başlayasım geldi bu manifestoya. Konuyu şöyle bağlayacağım ki, biz 90’lar kuşağı camdan atlamayan Pokemoncu gençlik olarak kalorimizin yüzde 90’ını aldığımız bu güzide gıdaya sırtımızı döndük. Çünkü biliyorduk ki, bulgur pilavı evdeydi, bizi bekliyordu, garantiydi. Çiğ süt emdiğimizi yine ispatladık ve öldürdük sevdiğimizi. Kimi annesinin mis gibi yaptığı sade pilava burun kıvırarak yaptı bunu, kimi plazalarda stakehouseçu övgüleri yaparken ortamlarda gizlice dalkavukça sözlerle.
  Bulgur_Pilavı’na_İade_i-İtibar  Oysa bulgur pilavı sevgiydi, emekti. Okuldan gelince doyana kadar yiyebileceğin, seni yarı yolda bırakmayan yegane katıktı. Üniversitede glimesik endeksin yerleri süpürürken, titreyen ellerle dört beş dakikada hazırladığın cankurtaranındı. Bazen sulu, bazen kuru, bazen salçalı, bazen patatesli, patlıcanlı başta olmak üzere sınırsız bir varyasyonla müthiş bir çeşitlilik sağladı damaklara. Ama ne yaptıysa yaranamadı bulgur pilavı. Bırakın itibar görmeyi, yemekten bile sayılmadı menülere girmeyerek. Adı pilavcı olan üçüncü sınıf restaurantlarda bile faşizme maruz kaldı, yok sayıldı, örselendi. Yabancı sermaye pirince yöneldi afyonlanmış kitleler, dış mihrakların da etkisiyle.

  Bulgur_Pilavı’na_İade_i-İtibar
  ‘Kuru üstü pilav’ sesini her duyduğunda heyecanlanıyor ‘az kuruyla’ dendiğinde bir ümit pırıltısıyla kaldırıyordu yorgun başını Anadolu emekçisi bulgur ama hepsi derin bir hayal kırıklığıyla sonlanıyordu. Evinde sessiz sedasız bir tatlı kaşığı tereyağında bir su bardağı bulguru okşarcasına karıştıran, üzerine 1,5 su bardağı suyu boca edip tencerenin tıngırdamasını bekleyen asil Anadolu arslanlarının yüzü suyu hürmetine sabretti bulgur pilavı ve bu günlere geldi, sessizce, kırçıl acılarından sıyrılıp umarsız bir ölüm sessizliği ile..

  Bulgur_Pilavı’na_İade_i-İtibar  Garnitürlü pirinç burjuvalarının bilmediği ise sıcacık hafif sulu bulgur pilavını yoğurtla karıştırıp yanına soğan kıranların esrimesine hiçbir zaman ulaşamayacaklarıdır. Hem de tadı bilmeyip binaenaleyh bir de pilav üstü kuru ile milli duyguları sömürmeyi de ihmal etmezler. Azıcık vicdanı olan bilmelidir ki, bizi hiç yarı yolda bırakmayan, hastalıkta sağlıkta yanımızda var olan yegane besin bulgurdur.

  Bulgur_Pilavı’na_İade_i-İtibar
  Bu yüzden 2020’yi Bylge.com bulgur pilavı yılı ilan etmek istiyorum ve bir sene boyunca bir buğday tanesinin Bylge damlasının üzerine implemente edilmesini sayın adminden istirham ediyorum.


  Bulgur_Pilavı’na_İade_i-İtibar
  Sen düğününde pirinç üstü kuru döktürürsün ama cenazende bulgurun ablası irmik gelir!


  In Bulgur we thrust  Kaynak: Vicdanım ve midem  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 04, 2023