bylge-logo

  Bylge

  AVATAR Esini Mercedes-Benz VISION AVTR

  'The best or nothing' sloganıyla asırı devirmek üzere olan Mercedes-Benz 2020 lansmanında çok özel bir konsept tasarım aracın tanıtımını yaptı. James Cameron

  Picture of the acılı werther

  acılı werther

  @aciliwerther  'The best or nothing' sloganıyla asırı devirmek üzere olan Mercedes-Benz 2020 lansmanında çok özel bir konsept tasarım aracın tanıtımını yaptı. James Cameron tarafından yazılan ve yönetilen 2009 yapımı AVATAR filminin olağanüstü ortamını konsept olarak yeni EQ kapsamındaki elektrikli konsept aracına taşıdı. Altında yatan inovasyon ve teknolojiyi bir kenara bırakıp sadece fikrin ve tasarımın mükemmel olduğunu belirtmem gerek.  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR
  Konsept bir tarafa araç 350kW motor performansı ile elektrikli araçlara yeni bir çita getiriyor. Motor tahriği de tüm tekerlere dağıtılıp alışılagelen sürüş dinamiğini değiştiriyor. Her teker ayrı bir şekilde sürüş durumuna göre ayrı ayrı tahriklenebiliyor! Ön ve arka aksları aynı yönde ve zıt yönde tetikleyerek aracın 30 dereceye kadar enine hareketine yani bilinen tabiriyle yanlama yapmasına imkan tanıyor bu durum. Konsept araçlarda 'yengeç yürüyüşü' adı altında çalışılan bu konseptte oldukça büyük bir adım!
  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR
  AVATAR'ın Pandora'sından esinlenen bir aracın çevreye saygılısı olması gerektiğini düşünüyorsanız haklsınız. Araç %0 emisyonla ve yepyeni bir yüksek gerilim batary ateknolojisi ile hiçbir fosil ve metal içermeden elektrik enerjisi depolayıp kinetik enerji olarak kullanabiliyor. Akü kısmı %100 doğada çözünebilir ve organik malzemeden oluşuyor. Bu organik batarya frenleme esnasında oluşan enerjiyi absorbe ederek rejeneratif çalışabiliyor ve bu durumda menzili 700 km'ye kadar uzatıyor. Batarya dolum süresi de üstelik 15 dk.
  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR
  Bunların hepsi harika özellikler ama bu araç kullanıcı-araç ilişkisini kullanıcıya özel sürüş ekranı ve koltuk ayarından bir tık demeyeceğim çok net birkaç level üzerine taşımış. Nöromorfik entegreler sayesinde araç sahibiyle çok özel bir bağ kuruyor. Aklıma AVATAR'da ridehorse adı verilen ata benzer bineklerle ile binicisi ile kurulan bağ geldi hemen. Esin noktası mükemmel gerçekten.


  İlgili avatar sahnesi:  https://www.youtube.com/watch?v=T7h6D3Y_ZtA  Arka kısmındaki iner kalkar kapaklarını nöromorfik geribesleme sayesinde sürüş yönüne, tersine, bağımsız kullanarak sürtünme enerjisini inanılmaz kullanıyor. Görüntü size sadık ama vahşi bir sürüngen imitasyonu. Ayna yok, enerji sarfiyatına aynada oluşacak sürtünme kaybını da eklemek durumunda kalmıyoruz.
  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR
  Bu bağlantının benzerini avuç içine aldığınız pedle sağlamanız mümkün. Nabzını, parmak uçlarınızı ölçüp elektronik bir canavarla duygusal bağınızı kuruyorsunuz. Sürüş, joystick misali pedi yönlendirmeden ibaret olup, geleneksel pedal ve direksiyon mevcut değil. Onun yerine Pandora atmosferini yansıtan geniş bir ön panel kullanılmış ve ön kısım tamamen multimedyaya ayrılmış.
  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR

  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR
  Ayrıntılı bigi için:  https://www.mercedes-benz.com/en/vehicles/passenger-cars/mercedes-benz-concept-cars/vision-avtr/


  AVATAR_Esini_Mercedes-Benz_VISION_AVTR  Published Date:

  May 01, 2020

  Updated Date:

  December 02, 2023